Практична підготовка курсантів є невід’ємною складовою вищої освіти та здійснюється з метою закріплення і вдосконалення теоретичних знань, набуття практичних умінь, навичок і компетентностей, формування психологічної готовності до дій в умовах професійного ризику, зміцнення мотивації та забезпечення законності в подальшій професійній діяльності.
З метою забезпечення ефективної практичної складової у підготовці оперуповноважених кримінальної поліції кафедрою оперативно-розшукової діяльності та інформаційної безпеки факультету № 3 ДонДУВС впроваджено у освітній процес проведення практичних занять у формі поліцейського квесту.
Так, кафедрою спільно з стейкхолдерами були організовані та проведені міжпредметні оперативно-тактичні вчення у формі поліцейського квесту для курсантів випускного курсу Факультету № 3.
Квест проводився у межах опанування матеріалу з професійно-орієнтованих навчальних дисциплін:
- Оперативно-розшукова діяльність;
- Негласні слідчі (розшукові) дії;
- Інформаційні технології;
- Кримінальний процес;
- Кримінальне право;
- Криміналістика;
- Кримінальний аналіз.
Предметом вивчення цих дисциплін є службова діяльність підрозділів кримінальної поліції Національної поліції України.
Від ГУНП в Кіровоградській області учасниками квесту стали представники управління карного розшуку, відділу кримінального аналізу, кінологічного центру, відділу вибухотехнічної служби та відділу криміналістичного забезпечення слідчого управління. Від університету учасниками квесту стали представники командно-адміністративного складу факультету № 3 та науково-педагогічного складу кафедри оперативно-розшукової діяльності та інформаційної безпеки.
Учасників міжпредметних оперативно-тактичних вчень привітали проректор ДонДУВС Олександр Куракін та заступник начальника ГУНП в Кіровоградській області Андрій Бензар, які відзначили необхідність поєднання якісної теоретичної та практичної підготовки фахівців для підрозділів кримінальної поліції.
Курсанти та курсантки працювали на різних локаціях за конкретними змодельованими ситуативними завданнями:
- виявлення трупу з ознаками насильницької смерті;
- розбійний напад;
- виявлення транспортного засобу з вогнепальною зброєю.
На кожній локації курсанти діяли згідно фабул задач та сценарію квесту з елементами рольової гри. Курсанти опрацьовували уміння та навички необхідні для практичного виконання службових завдань підрозділів кримінальної поліції з протидії кримінальним правопорушенням в умовах, наближених до реальних.
Одночасно група експертів, до складу якої входили науково-педагогічні працівники ДонДУВС та представники різних практичних підрозділів ГУНП в Кіровоградській області спостерігали та аналізували дії курсантів на локаціях.
Курсанти та курсантки, які діяли як оперуповноважені карного розшуку показували уміння аналізувати ситуацію, надавали правову кваліфікацію, визначали алгоритм правомірних першочергових дій на місці події, демонстрували навички колективного виконання алгоритму дій та складали відповідні службові документи.
Допомогу курсантам у вирішені завдань надавали попередньо отримані знання з виявлення та фіксації слідової картини кримінального правопорушення та його кваліфікації, взаємодії зі слідчими, криміналістами, вибухотехніками, кінологом зі службовою собакою, проведення першочергових заходів, зокрема: виявлення свідків та очевидців події, їх опитування, поквартирного чи подвірного обходу, переслідування правопорушника по гарячих слідах, використання можливостей баз (банків) даних єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України та інших інформаційних ресурсів тощо.
По завершенню практичної частини поліцейського квесту відбулося обговорення досягнутих результатів. Група експертів оцінила роботу курсантів та курсанток з врахуванням навичок комунікації, стресостійкості та морально-психологічних якостей учасників квесту в умовах максимально наближених до професійного ризику.
Було зазначено, що мета міжпредметних оперативно-тактичних вчень у формі поліцейського квесту була досягнута. Представники поліції Кіровоградщини та науково-педагогічного складу кафедри ОРД та ІБ констатували необхідність продовжити практику спільного проведення поліцейських квестів у процесі фахової підготовки майбутніх оперуповноважених підрозділів кримінальної поліції.