Загальний алгоритм тренінгу виробив завідувач кафедри (на громадських засадах) екстремальної та кризової психології факультету підготовки фахівців для підрозділів досудового розслідування ДонДУВС Андрій Фоменко. Сьогодні він ліг в основу роботи з надання першої психологічної допомоги при гострому стресі та афективних станах для підрозділів сил оборони України.
«Тренінг дає уявлення військовослужбовцю чи правоохоронцю, як діяти в умовах стресових ситуацій, як допомогти своєму товаришу або побратиму, щоб вивести його якісно зі стану гострого стресу, повернути до боєздатності і згодом уникнути травматизацій, – розповідає Андрій Фоменко. – Подібні тренінги проводяться на постійній основі, здебільшого для тих, хто безпосередньо бере участь у бойових діях».
Тренінг складається з модулів: надання допомоги при гострому стресі «ступор», при гострій стресовій реакції «гостра рухова активність» та при панічному стані.
«Фактично, мова йде про частину великого тренінгу психологічна підготовка або допсихологічна допомога, бо надавати її, скоріш за все, буде не психолог, а побратим. Якісне навчання взаємодії під час стресових ситуацій дозволяє уникнути в подальшому великих криз в житті людини, – пояснює тренер. – Ми постійно зустрічаємося зі станами стресу різної інтенсивності та психоемоційної модальності, тобто здебільшого стреси є негативними, те що називаємо дистреси або гострий стрес. Це стосується не тільки військовослужбовців, а й цивільних людей, які намагаються боротися з важкими емоційними станами. Відчуваємо потребу надавати підтримку, навчаючи військовослужбовців. Здійснюючи психоедукацію стресових впливів, ми забезпечуємо людину стратегіями поведінки, як допомогти собі та іншим».
Військовослужбовці, які взяли участь у перших тренінгах від психолога ДонДУВС, відзначили важливість інформації, яка допоможе зорієнтуватися у нештатних ситуаціях.