«Освітній марафон» проходить у межах щорічної Всесвітньої акції «16 днів проти насильства». Цього разу лекцію присвятили Міжнародному дню людей з інвалідністю, розкрили аспект безбар’єрності та ґендерної рівності.
Радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна окреслила основні виклики у процесі створення безбар’єрного середовища. Вона зазначила, що безбар’єрність – це внутрішня готовність враховувати потреби різних людей і створювати простір, який є комфортним для всіх. Пані Тетяна наголосила на тому, що у фокусі уваги безбар’єрних рішень повинні бути спеціальні групи, які стикаються з перешкодами через вік, стать, стан здоров’я. Лекторка розповіла про основні напрями Стратегії безбар’єрного простору та розкрила її мету, яка полягає в тому, щоб створити умови для повноцінного життя кожного члена суспільства. У її доповіді безбар’єрність розглядалась у руслі державної політики.
Здобувачі вищої освіти дізналися про різні види моделей безбар’єрності: благодійну модель, яка змальовує людей з інвалідністю як жертв обставин, які заслуговують на співчуття; медичну модель – повернення людям втрачених функцій, підтягнення їх до умов норми; соціальну модель, що розглядає інвалідність як стан взаємодії з оточуючим середовищем (з простором, з інформацією, з предметами та іншими послугами); модель, що заснована на правах людини.
Тетяна Ломакіна акцентувала увагу на інструментах розбудови безбар’єрного простору. Це – посібник дослідження доступності міських просторів; книга «Універсальний дизайн в громаді»; довідник безбар’єрності; альбом безбар’єрних рішень; освітні серіали «Безбар’єрна громадськість» та «Держава без бар’єрів».
Урядова уповноважена з питань ґендерної політики Катерина Левченко розкрила тему «Дискримінація: стереотипи та упередження». Спікерка зосередила увагу на питаннях стереотипів та їх подолання. Пані Катерина розповіла про права жінок, про недискримінацію за ознакою статі. Вона окреслила механізми подолання ґендерно зумовленого насильства. Дискурс супроводжувався прикладами та відеороликами.
ДонДУВС дякує лекторкам «Освітнього марафону» за змістовні лекції, що стануть запорукою готовності здобувачів вищої освіти працювати в умовах сьогодення.