У м. Маріуполь 10 лютого 2022 року відбувся форум «Майбутнє України. Маріуполь». Його провела Громадська організація «Національна платформа примирення та єдності» під головуванням Сергія Сивохи. Ключові теми: молодь, освіта, мир на Донбасі. Єдиним представником адміністрації закладів вищої освіти на заході був проректор Донецького державного університету внутрішніх справ Олександр Куракін.
Гостями форуму стали народні депутати України: Вікторія Гриб, Святослав Юраш і Андрій Магера. Також були присутні представники ДонДУВС, Маріупольської міськради, Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Студреспубліка», студентство, переселенці з Донеччини та журналісти.
Форум став відкритим майданчиком для обміну думками людей, які опікуються майбутнім Донеччини, зокрема Маріуполя. Всі спікери відзначили позитивні зміни у місті, зокрема у закладах вищої освіти. За п’ять років кількість ЗВО у Маріуполі зросла з 2 до 6, і наразі створюється сьомій. Це дозволяє інтегрувати школярів з непідконтрольних територій до України як студентів, а студентство – це середовище, де формується майбутнє країни.
Проректор ДонДУВС Олександр Куракін відзначив, що за сім років конфлікту університет став тим ЗВО, який об’єднує країну: «Щорічно до нас вступають десятки абітурієнтів з непідконтрольної території. Допомагають у цьому освітні центри «Донбас – Україна» та «Крим – Україна». Наразі у нас навчаються майже 3000 здобувачів освіти. Наші переваги – бюджетне навчання з повним забезпеченням і те, що курсант відразу отримує статус працівника поліції, який зараховується у стаж. Разом з міськрадою ми побудували п’ятиповерховий гуртожиток, де мешкають наші здобувачі вищої освіти».
Пізніше це підтвердив і пан Магера, зазначивши, що ДонДУВС – єдиний ЗВО Маріуполя, де кількість здобувачів вищої освіти з непідконтрольних територій зростає, в той час, як в інших – зменшується з року в рік.
Форум розділився на два майданчики. Студентство Маріуполя грало у «Парадигму» – гру, яка моделює сценарії. Учасники шукали різні ходи, щоб досягти мирного врегулювання конфлікту на Сході України. Після понад двох годин напруженого мозкового штурму гравці запропонували низку цікавих варіантів для вирішення протистояння.
На іншому майданчику експерти, представники влади та ДонДУВС, зокрема здобувачі вищої освіти – переселенці, обговорювали ключові проблеми специфічного регіону та шукали шляхи їхнього вирішення. Акцент був на інтеграції людей до України. Народні депутати почули з перших вуст про реальні проблеми, що існують у переселенців. Обговорювалися питання освіти, забезпеченістю житлом та як ефективно донести до людей на тимчасово неконтрольованій території інформацію про можливість навчання в Україні.
Представники ДонДУВС поділилися досвідом роботи з абітурієнтами з тимчасово окупованих територій; розповіли про свої напрацювання, що забезпечують зростання кількості переселенців, які отримують освіту в університеті. Зазначили, зокрема, що у ДонДУВС створено толерантне безконфліктне середовище, де освіту отримують і діти-переселенці, і діти учасників АТО/ООС. Пролунала пропозиція – встановлювати біг-борди з рекламою ДонДУВС на КПВВ. Це дасть розуміння мешканцям тимчасово окупованої території, що їхні діти можуть навчатися в Україні.
За результатами роботи круглого столу до Гуманітарної стратегії возз’єднання України, яку обговорили, будуть розглянуті доповнення, які стосуються:
- підтвердження кваліфікації освіти;
- доступного житла для переселенців;
- збільшення допомоги, зокрема кредитування навчання у ЗВО;
- соціально-економічної стимуляції навчання переселенців у ЗВО;
- працевлаштування батьків студентів-переселенців.
Результати зустрічі резюмував Олександр Куракін: «Під час спілкування на форумі наші курсанти та студенти пролили світло на проблеми переселенців. Пропозиції представників ДонДУВС та курсантів-переселенців були почуті. Ми відстоювали не лише власну позицію, а й говорити від імені всіх ЗВО, які навчають переселенців. Сподіваюся, наші пропозиції доповнять фінальний документ за результатами роботи форуму, і будуть почуті у Кабміні, зокрема віцепрем’єр-міністром України – Міністром з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Іриною Верещук».
Проректор ДонДУВС запросив учасників форуму особисто відвідати університет. Це дозволить побачили розвиток закладу та краще зрозуміти, чому діти з окупованих територій прагнуть навчатися саме тут.