Як відбирати біологічні зразки відповідно до законодавства, діяти у разі відмови особи добровільно надати біоматеріали, здобувачів та здобувачок вищої освіти ДонДУВС навчав Суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду Сергій Фомін. Вебінар відбувся на всіх локаціях університету.
Сергій Фомін розповів про проблемні питання, які стосуються процедури відібрання зразків для встановлення стану алкогольного чи наркотичного сп’яніння, а також взяття змиву з рук осіб.
Доповідач зауважив, що відповідно до ч. 3 ст. 245 КПК України відбирання біологічних зразків у особи здійснюється за правилами, передбаченими ст. 241 цього Кодексу (які стосуються освідування особи). У разі відмови особи добровільно надати біологічні зразки слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, що розглядається в порядку, передбаченому статтями 160–166 КПК України, має право дозволити слідчому, прокурору (або зобов’язати їх, якщо клопотання було подано стороною захисту) здійснити відбирання біологічних зразків примусово.
«Ще одне питання, яке було вирішено Верховним Судом, – чи потрібна участь понятих під час відбирання в особи біологічних зразків. ККС ВС вказав, що за правилами, передбаченими ст. 241 цього Кодексу, не означає, що мають бути здійснені всі процедурні моменти, притаманні освідуванню. Присутність понятих при відбиранні біологічних зразків немає жодного сенсу, оскільки такі особи навряд чи можуть підтвердити правильність проведення цієї слідчої дії. Тому у практиці Верховного Суду неодноразово зазначалось, що відбирання біологічних зразків в особи без участі понятих не вказує на порушення як вимог ч. 3 ст. 245 і ст. 241 КПК України у їх взаємозв’язку, так і приписів ч. 7 ст. 223 КПК України», – зазначив Сергій Фомін.
ДонДУВС дякує Судді Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду Сергію Фоміну за змістовний і цікавий захід, який сприятиме підвищенню рівня професійних знань здобувачів та здобувачок вищої освіти!