Голова Національної комісії зі стандартів державної мови Володимир Мозгунов публічно прозвітував про результати роботи Комісії за основними напрямами діяльності у 2022 році та презентував стратегічні цілі та пріоритети на 2023 – 2025 роки.
До онлайн-заходу долучилися експерти, представники наукових установ, громадських об’єднань, некомерційних організацій, засобів масової інформації. Серед слухачів – проректорка ДонДУВС Олена Волобуєва та начальниця навчально-методичного відділу Ольга Гапонюк.
«В усі часи питання функціонування української мови було питанням не тільки суто лінгвістичним, а й як визначального чинника консолідації української нації. Люди, які спілкуються із громадянами від імені держави, повинні це робити із дотриманням всіх норм», – звернувся до учасників Володимир Мозгунов.
Спікер зосередив увагу на аспектах діяльності Національної комісії зі стандартів державної мови, зокрема, окреслив питання забезпечення організації проведення іспитів на рівень володіння державною мовою. Володимир Мозгунов зазначив, що таких іспитів є два – для виконання службових обов’язків (Закон дає чіткий перелік посадовців, які зобов’язані підтвердити рівень володіння державною мовою) та для набуття громадянства України.
«У 2022 році в іспиті взяло участь 62578 громадян і 745 осіб, які планували набути громадянства України. Переважна більшість підтвердила високий рівень володіння українською мовою. У минулому році іспит проводили на базі 49 з 84 уповноважених установ – це заклади вищої освіти, які набули такого статусу у 2021 році. У кінці лютого 2022 року почалася перерва, а наприкінці квітня минулого року Комісія відновила проведення іспитів, поступово залучаючи уповноважені установи. Через війну, іспити проводимо не в усіх областях, але сподіваємося на повноцінне відновлення роботи», – зазначив спікер.
Серед стратегічних цілей та пріоритетів Комісії на 2023-2025 рік, Володимир Мозгунов окреслив питання реалізації державної мовної політики, стандартів державної мови, проведення якісних та надійних іспитів на визначення рівня володіння державною мовою, створення Національного електронного корпусу української мови та формування кваліфікованої, ефективної та вмотивованої команди.
Після публічного звіту, учасники онлайн-заходу змогли задати питання Голові Національної комісії зі стандартів державної мови.
Проректорка університету Олена Волобуєва поділилася досвідом складання іспиту на рівень володіння державною мовою та запитала, чи планує Комісія розширювати мережу іспитових майданчиків і переглядати вимоги до уповноважених установ.
Володимир Мозгунов відповів, що Комісія опрацьовувала нову модель, підготувала документи та чекає державної реєстрації рішень. Планується розмежувати підходи, що таке уповноважена установа і який статус матиме екзаменатор Національної комісії. Спікер зазначив, що розширення кола уповноважених установ вирішить питання тих регіонів, де є їх брак.
Університет ДонДУВС дякує Володимиру Мозгунову за змістовне висвітлення діяльності Національної комісії зі стандартів державної мови та можливість взяти участь у заході!